Historie klubu

Hrací stůl

Nápad založit Klub Stavebnice Merkur Plzeň vznikl po velice úspěšné výstavě proslulé české kovové stavebnice Merkur, která se konala v Západočeském muzeu v Plzni na přelomu roku 2007 a roku 2008. Výstavu tehdy navštívilo 9.250 návštěvníků různého věku i pohlaví. Kromě ukázky historických stavebnic, postavených modelů nebo zpracované historie na plakátech si mohli návštěvníci prohlédnout funkční kolejiště, ruské kolo i cca 180 cm vysokou Eiffelovu věž, vše postavené ze stavebnice Merkur nebo z výroby továrny Merkur v Polici nad Metují. Velikým lákadlem pro malé, velké, mladé i starší „kluky“ byl hrací stůl, který obsahoval spousty součástek, se kterými si návštěvníci mohli volně hrát a stavět co je napadne dle vlastní fantazie.

Staří i mladí si rádi hrají
Jaký otec, takový syn...

Herní stůl plný součástek obklopený dětmi, rodiči i kmety byl právě impulsem pro založení klubu, který by byl otevřen pro širokou veřejnost a kde by si mohli malý i velcí kluci zkoušet postavit od jednoduchého modelu až po složité jeřáby nebo auta. Klub, který bude sloužit nejenom veřejnosti, ale i školám jako doplněk pro praktické vyučování.

 

Věřím, že se bude historie klubu postupně rozrůstat a že tyto stránky budou postupně plnit fotografie z akcí klubu i fotografie různých modelů našich návštěvníků.

Píše se 17. února 2009, přesně rok po uzavření úspěšné výstavy...

Mgr. Martin Moravec

Zakladatel klubu

Západočeské Muzeum

Historie postavičky Merkuráčka

Jak jsem se narodil

V létě roku 2007 se v Muzeu v Kamenici nad Lipou konala super zábavná akce pro malé i velké kluky a holky Hračkobraní. Součástí přehlídky různých tvořivých dílen byla i výstava modelů a historie české kovové stavebnice Merkur s volnou hernou s jednotlivými díly stavebnice. Při této skvělé akci si mě „někdo“ postavil a zanechal pro potěšení ostatních a tak jsem se narodil.

 

Na podzim téhož roku si mě pan Martin Moravec přivezl společně s celou expozicí výstavy do Západočeského muzea do Plzně a natolik jsem se mu zalíbil, že jsem se stal maskotem celé výstavy, kterou mimochodem shlédlo 9.251 platících návštěvníků.

„Ten, kdo stvořil onu malou postavičku Merkuráčka, byl svým způsobem génius. Naprosto jednoduchá, ale přitom tak originální a geniální plechová postavička. Děkuji.“

Veškeré materiály (texty a fotografie) jsou zde použité se souhlasem p. Mládka (strůjce Ocelového města ze stavebnice Merkur) a firmy Merkur Toys s.r.o.
vyrobilo AG25 2011
0